Rodzaje Opcji Binarnych – gdzie i jak grać?

rodzaje opcji binarnych

 

Wzbudzają coraz większe zainteresowanie, bo wprawni inwestorzy mogą dzięki nim osiągnąć bardzo przyzwoite zyski. Nie wymagają dogłębnej znajomości rynków finansowych, ani znajomości niuansów handlu giełdowego. Jak zgodnie twierdzą ich zwolennicy, to jeden z najprostszych sposób na przyzwoite zarabianie na międzynarodowych rynkach. Mowa o opcjach binarnych, które zbierają coraz lepsze opinie również wśród polskich inwestorów.

 

Nazwa opcji binarnych odzwierciedla ich charakter – to opcje zero jedynkowe, inwestor musi wybrać jedynie kierunek ruchu ceny, żadne inne parametry go nie interesują i nie mają wpływu na zyski.

Innymi słowy, inwestując w opcje, stawiasz na to, że wybrane aktywa pójdą w górę lub w dół, zanotują wzrost lub spadek. Nic poza tym się nie liczy.

Zyski z inwestowania w opcje binarne oscylują w granicach od 50 do 85 % bazowej wartości inwestycji (zainwestowanej kwoty). Można osiągnąć je bardzo szybko, bo już w ciągu jednej minuty w przypadku opcji 60-sekundowych.

Schemat zarabiania na opcjach binarnych dla początkujących

Krok 1: Wybierasz aktywa, w które chcesz inwestować.
Krok 2: Decydujesz, ile inwestujesz.
Krok 3: Podejmujesz decyzję o kierunku ruchu opcji i ustawiasz czas jej wygaśnięcia (nie dotyczy opcji terminowych). W przypadku opcji binarnych masz tylko dwie możliwości: wzrost (CALL) lub spadek (PUT).
Krok 4: Zarabiasz lub tracisz.

 

Rodzaje opcji binarnych

Rynek inwestycji Forex ciągle się rozwija, co za tym idzie rozwijają się również opcje binarne. Jeszcze do niedawna eksperci wymieniali cztery podstawowe możliwości grania na opcjach. Aktualnie jest ich znacznie więcej, zarówno tych podstawowych jak i łączonych, w tym konsolidowanych do jednego całkiem nowego sposobu inwestowania. Zebranie ich w przejrzystą całość i omówienie jest w praktyce trudne do zrealizowania. Tak samo trudno dokonać ich klasyfikacji inaczej niż podając kolejno definicje każdej z opcji.
 
Opcje binarne to jednak przede wszystkim narzędzia, dzięki którym możesz zarabiać i inwestować nie mając ani odpowiedniego wykształcenia, ani doświadczenia na rynku finansowym. Najłatwiej naukę rozpocząć właśnie od nich, ponieważ są najprostszym sposobem na znalezienie swojego miejsca na międzynarodowym rynku inwestycyjnym.
 
1. Pierwszym podstawowym kryterium rozróżniania opcji binarnych jest tzw. góra/dół. Możecie się spotkać również z innymi nazwami (up/down, high/low, najpopularniejszą będzie call/put).
 

• Inwestor Call – przewiduje wzrost ceny bazowej w danym określonym czasie. Jednym słowem wybiera opcje, przedmiot inwestycji, czas zamknięcia i kwotę, którą inwestuje. Może to wyglądać tak: decydujemy się zainwestować w opcję Call w cenę ropy. O godzinie 13.00 cena jest niższa niż o godzinie 14.00, a wybraliśmy tę godzinę, jako godzinę zamknięcia naszej inwestycji. Zarabiamy tyle ile określił na ten czas broker. Mogą to być zyski rzędu 60-85%.
• Inwestor Put – przewiduje spadek ceny bazowej w danym określonym czasie. To nic innego, jak analogiczna sytuacja do Call, ale obstawiamy, że cena ropy miedzy 13.00 a 14.00 spadnie. Nie liczą się wahania, do których doszło w trakcie, tylko ostateczny moment zamknięcia. Niestety, jeśli nasza spekulacja zakończy się niepowodzeniem tracimy określona przez brokera stawkę procentową wkładu własnego.

 

2. Kolejną opcją inwestycyjną, bardzo zbliżoną do tej podstawowej, jest Range High/Low zwana też opcją Boundary lub barierową. Ta opcja jest o tyle trudniejsza, że oprócz określenia kierunku zmiany (High – wzrostu, Low – spadku) określamy także jego wartość, czyli cena podniesie się lub spadnie, ale w określonym pułapie i czasie. Część brokerów określa zbliżone zakresy, ale tak naprawdę to my decydujemy jaką opcję wybierzemy. Zyski z wykorzystania Range High/Low są też znacznie wyższe niż przy opcji podstawowej. Analogicznie większe też jest ryzyko. Możemy bez obaw powiedzieć, że jest to poszerzona wersja Call/Put. Przykładowo decydujemy się nadal inwestować w ropę, oprócz kierunku ceny i godziny, określamy, że cena ropy nie spadnie poniżej wyznaczonych ram i jeśli nasze przewidywania się sprawdzą, zyskujemy.
 
3. One Touch wymaga od inwestora większego doświadczenia i wiedzy. Podobnie jak w Call/Put, obstawiamy poziom ceny typowanego aktywa. W tej opcji chodzi o określenie, czy dany aktyw osiągnie zakładany pułap przed upływem wyznaczonego czasu. Czyli mówiąc kolokwialnie, dotknie granicy wyznaczonej w inwestycji, bez względu na moment, w którym się to stało (jednak trzymają się ram ustalonego czasu). Jeśli cena ponownie wróci do wysokości wyjściowej, nie ma to dla nas żadnego znaczenia i tak wygraliśmy. Przeciwieństwem tej opcji jest No Touch. Zasady te same, z tym, że zakładamy, iż cena nie dotknie w danym czasie granicy. Zyski z tych opcji osiągają pułap nawet 500%.
 
4. Opcje szybkie i wolne. Zasada ich działania jest niemalże identyczna z opcjami Call/Put, z tym, że broker narzuca czas, w którym dana zmiana ma się odbyć.
 

60/30/15 seconds to opcje największego ryzyka, ale też szybkiego zysku. W ciągu tak krótkiego czasu, możecie niemalże podwoić kwotę wejścia, dlatego też w praktyce bliżej im do rozrywek hazardowych, niż przemyślanych strategii finansowych. Przykładowo inwestujemy w cenę waluty. Zakładamy, że jej wartość w ciągu 60 sekund spadnie lub podwyższy się. Jeśli nasze przypuszczenia się sprawdzą, zyskujemy.
Long Term to opcje wolne. Bardzo analogiczne do opcji szybkich, jednak jeszcze trudniejsze do przewidzenia. Bardziej liczy się szczęście niż fachowa wiedza o rynku inwestycyjnym. I tak jak w opcjach szybkich czas jest ograniczony, z tym, że jego ograniczenie wybiega daleko w czasie – od 1 dnia, tygodnia, miesiąca aż do roku.

 
5. Pairs jest opcją korelowaną, ale w tym przypadku korelacja występuje między aktywami. Działa na podstawie Call/Put, z tym wyjątkiem, że przedmiotem inwestycji jest para instrumentów, które względem siebie mogą być zależne – obstawiamy, że jeden z aktywów wypadnie lepiej niż drugi. Tutaj przyda się wiedza i doświadczenie w rynku, choć plusem tego typu transakcji niewątpliwie jest fakt, że martwimy się tylko o te dwa aktywa i praktycznie nie zważamy na tło. Możemy np. założyć, że podczas ogłoszenia wydarzenia X, cena jednego instrumentu pójdzie w górę, a co za tym idzie, podobny aktyw np. konkurencji spadnie w tym samym czasie. Tutaj możemy spodziewać się zysków rzędu 65-85%.
 
6. Ladder options inaczej zwana opcją drabinową. Opcja, na której zysk może być niebagatelny. W zasadzie kolejny raz zbudowana na opcji Call/Putt i bardzo zbliżona do Range High/Low, z tym, że tutaj “obstawiamy”, czy pułap danego aktywu będzie powyżej lub poniżej ustalonych wcześniej poziomów.
 
7. Option Builder jest przeznaczony dla inwestorów, którzy mają doświadczenie w opcjach binarnych. Korzystając z takiego kreatora, mamy możliwość samodzielnego ustawiania opcji binarnych, między innymi o kierunku ceny, czyli jej wzrostu lub spadku, czasu trwania inwestycji, stopy zysku oraz określenia wysokości zabezpieczenia. Zyski z tak wykreowanej opcji są uzależnione od naszych wyborów i ich wysokość waha się pomiędzy 30% a 80%. Jest to najbardziej zaawansowana opcja ze wszystkich tu przedstawionych, polecana tylko doświadczonym traderom.
 
Opcji binarnych, a w zasadzie ich wariacji jest znacznie więcej. Dla początkującego inwestora najlepszymi będą Call/Put, Range High/Low i opcje szybkie/wolne. Jak wspominaliśmy już wcześniej, wiedza i doświadczenie nie są elementem niezbędnym, aby zacząć zarabiać lecz będą bardzo pomocne gdyż inwestowanie w opcje binarne to duże ryzyko. Możesz stracić cały swój kapitał dlatego graj rozważnie! Zaczynając, warto także skupić się na wąskiej grupie aktywów, które staną się naszą specjalnością. Z czasem oczywiście, nasze obycie z rynkiem będzie wzrastać, dzięki czemu będziemy mogli spróbować swoich sił w pozostałych opcjach, w tym zacząć korzystać z kreatora.
 

Rodzaje Opcji Binarnych – gdzie i jak grać?

Oceń nas!