Rodzaje Opcji Binarnych – gdzie i jak grać?

rodzaje opcji binarnych

 

Wzbudzają coraz większe zainteresowanie, bo wprawni inwestorzy mogą dzięki nim osiągnąć bardzo przyzwoite zyski. Nie wymagają dogłębnej znajomości rynków finansowych, ani znajomości niuansów handlu giełdowego. Jak zgodnie twierdzą ich zwolennicy, to jeden z najprostszych sposób na przyzwoite zarabianie na międzynarodowych rynkach. Mowa o opcjach binarnych, które zbierają coraz lepsze opinie również wśród polskich inwestorów.

 

Nazwa opcji binarnych odzwierciedla ich charakter – to opcje zero jedynkowe, inwestor musi wybrać jedynie kierunek ruchu ceny, żadne inne parametry go nie interesują i nie mają wpływu na zyski.
 
Innymi słowy, inwestując w opcje, stawiasz na to, że wybrane aktywa pójdą w górę lub w dół, zanotują wzrost lub spadek. Nic poza tym się nie liczy.
 
Zyski z inwestowania w opcje binarne oscylują w granicach od 50 do 85 % bazowej wartości inwestycji (zainwestowanej kwoty). Można osiągnąć je bardzo szybko, bo już w ciągu jednej minuty w przypadku opcji 60-sekundowych.
 
Schemat zarabiania na opcjach binarnych dla początkujących
 
Krok 1: Wybierasz aktywa, w które chcesz inwestować.
Krok 2: Decydujesz, ile inwestujesz.
Krok 3: Podejmujesz decyzję o kierunku ruchu opcji i ustawiasz czas jej wygaśnięcia (nie dotyczy opcji terminowych). W przypadku opcji binarnych masz tylko dwie możliwości: wzrost (CALL) lub spadek (PUT).
Krok 4: Zarabiasz lub tracisz.

 
 

Rodzaje opcji binarnych

 
Opcja binarna UP / DOWN
 
To podstawowa opcja binarna, umożliwiająca inwestorom kupowanie opcji typu CALL lub UP, czyli typowanie wzrostu lub spadku kursu wybranego aktywu.
Wybierając tę opcję, inwestujesz określoną kwotę pieniędzy, przewidujesz kurs, wybierasz czas (data i godzina) wygaśnięcia opcji, i to wszystko. Opcje typu UP / DOWN umożliwiają zyski rzędu 60-85%.
 
Przykład: Załóżmy, że chcesz zainwestować 100 USD. Dobrze czujesz się na rynku złota, więc wybierasz opcję binarną na złoto. Przewidujesz, że w ciągu godziny kurs pójdzie w górę. Wykupujesz więc jednogodzinną opcję CALL. Jeśli w chwili wygaśnięcia opcji kurs będzie wyższy choćby o jednego centa – wygrywasz I zarabiasz na tej inwestycji.

Analogicznie, jeśli przewidujesz, że kurs w ciągu godziny spadnie, wykupujesz opcję PUT i jeśli rzeczywiście ceny w momencie wygaśnięcia opcji będą niższe od cen z chwili wykupu, również zarobisz.
 
 
Opcja binarna ONE TOUCH
 
Wymaga większej wiedzy i jest bardziej zaawansowana, ale można na niej zyskać dużo więcej niż na prostej opcji UP / DOWN. Wykupując opcję ONE TOUCH, inwestor zakłada, że w chwili jej wygaśnięcia cena instrumentu spadnie lub wzrośnie i w dowolnym momencie jej trwania przekroczy ustalony poziom.
 
Przykład: Wykupujesz opcję ONE TOUCH CALL dla złota, przewidując, że jego ceny pójdą w górę i w czasie trwania opcji przekroczą wskazany przez ciebie próg X. Jeśli z chwilą wygaśnięcia opcji ceny wzrosną, a w dowolnym momencie jej trwania osiągnęły poziom X – wygrywasz i zarabiasz na transakcji.
Analogicznie, jeśli chodzi o opcję ONE TOUCH PUT – wygrasz, jeśli cena spadnie, a w dowolnym momencie trwania opcji przekroczy próg X.
 
 
Opcja binarna 60 SECONDS
 
Opcja ta jest obłożona najwyższym ryzykiem ze względu na krótki czas jej trwania. Czas wygaśnięcia opcji jest z góry ustalony i na tyle krótki, że nawet doświadczeni inwestorzy nie mogą, opierając się na racjonalnych przesłankach, przewidzieć zmian kursu. Ten rodzaj opcji binarnych ma najwięcej wspólnego z hazardem.
 
Przykład: Wybierasz instrument (np. złoto), kwotę inwestycji i typ opcji, czyli CALL lub PUT. Kupujesz opcję, pamiętając, że trwa ona jedynie 60 sekund. Jeśli zakładasz opcję CALL i po 60 sekundach cena instrumentu wzrośnie – wygrasz. Jeśli nie – przegrywasz. Analogicznie, jeśli chodzi o opcję PUT – w tym przypadku typujesz spadek ceny w ciągu 60 sekund.
 
 
Kreatory opcji binarnych
 
Zaawansowani inwestorzy mogą dowolnie kształtować parametry inwestowania w opcje binarne. Służą temu kreatory. Wybierając ten rodzaj opcji binarnej, należy zdecydować nie tylko o kierunku ruchu ceny, czy czasie trwania opcji, ale określić też stopę zysku i wysokość zabezpieczenia – wpływają one na bezpieczeństwo transakcji i wysokość osiągniętego zysku lub straty.