Polskie rezerwy walutowe 2019

 

Aktywa walutowe to podstawa stabilnej i bezpiecznej gospodarki. Kto odpowiada za ich poziom w Polsce? Ile do tej pory Polska ich zgromadziła? Jaki procent z nich stanowi złoto? Gdzie jest przechowywane Polskie złoto?

 

Za definicją z Wikipedii, rezerwy walutowe to:

 

„płynne aktywa zagraniczne, które są kontrolowane i posiadane przez krajowy bank centralny (np. zagraniczne waluty zdeponowane w banku centralnym). Do funkcji rezerw walutowych należy m.in. zabezpieczenie operacji wyrównujących bilans płatniczy kraju, gwarantowanie wymienialności pieniądza krajowego oraz umożliwienie interwencji na rynku walutowym” .

 

W Polsce odpowiedzialne za te aktywa jest Narodowy Bank Polski.

 

Ile wynoszą aktywa rezerwowe Polski?

Z ogłoszonych danych przez NBP na początku lutego 2019, posiadamy 423 682.7 mln zł. Jest to wzrost o 4.9% niż rok temu, natomiast w porównaniu z poprzednim miesiącem (grudniem) jest to spadek o 3.2%. Rozbijając to na poszczególne składniki, otrzymujemy:

 

Złoto monetarne: 20 385.2 mln zł

SDR (waluta bezgotówkowa): 1 548.8 mln zł

Transza rezerwowa w MFW: 3 229.7 mln zł

Należności w walutach wymienialnych: 398 519.0 mln zł

 

Z ciekawostek, przeliczając kwotę naszych rezerw na amerykańskie dolary, to wynoszą one ok. 113,7 miliardów dolarów. To o ponad 1 miliard więcej niż majątek najbogatszego człowieka świata, Jeffa Bezosa, w rankingu Forbesa za rok 2018 – 112 mld!

Polskie rezerwy złota

W ostatnich dniach dziennik Financial Times przyniósł nie lada sensację. Otóż, FT, powołując się na swoje źródła, poinformował, że NBP zakupiło w lipcu i sierpniu ponad 9 ton złota. Nie było by w tym nic specjalnego, gdyby nie fakt, że ostatni zakup złota przez nasz kraj miał miejsce 18 lat temu! Wracając do tych transakcji, to szacunkowa wartość jej wyniosła 1.4 mld złotych (ok. 328 mln euro). Jeżeli potwierdzą się te informacje, bo póki co NBP nabrało wody w usta a propo tych doniesień, to Polska przesunie się na 33 miejsce na liście krajów z największymi rezerwami złota na świecie z ilością 112.3 ton żółtego kruszcu.

 

Aktualizacja:

 

Jak donosi bankier.pl NBP dokupiło w we wrześniu i październiku ubiegłego roku kolejne porcje złota. Wrzesień przyniósł zakup w wysokości około 4.3 tony, natomiast miesiąc później NBP nabyło jeszcze ok. 12 ton. Tym samym nasze zasoby liczą już 128,63 ton i jesteśmy na 25 miejscu na świecie pod względem ilości złota.

 

Aktualizacja II:

NBP ogłosił właśnie kolejne dobre wieści. W tym roku, pod przewodnictwem prof. Adama Glapińskiego nasz narodowy bank kupił 100 ton złota (!). Tym samym niemal dwukrotnie zwiększyły się nasze złote zasoby. Polska dzięki temu awansowała na 22 miejsce wśród największych posiadaczy rezerw złota na świecie. Ale to nie koniec! Bo właśnie 100 ton zostanie przetransportowanych do naszego kraju! Radości z tego nie kryje Glapiński:

 

Jestem dumny i wzruszony, że za mojej kadencji (…) udało się zwiększyć strategiczne rezerwy złota i podjąć działania w celu repatriacji znacznej części polskiego złota do kraju. Realizując nasze konstytucyjne, ustawowe i po prostu patriotyczne zobowiązanie nie tylko budujemy siłę gospodarczą państwa polskiego, ale też tworzymy rezerwy, które będą strzegły jego bezpieczeństwa finansowego. 

 

Zdecydowana większość z niego (nie)stety znajduje się zagranicą w Bank of England – 98 ton. Tłumacząc tę decyzję NBP, niezwykle wrażliwą w obliczu Brexit-u, kieruje się przede wszystkim kwestiami praktycznymi. To właśnie w Londynie oraz Nowym Jorku, znajdują się główne centra handlowe tym surowcem. Dzięki temu możliwości inwestowania i obrotem złotem są zdecydowanie większe i tańsze niż gdyby je przechowywać w Polsce. Jednocześnie pytanie, dlaczego ponad 95% swoich rezerw mamy ulokowane za granicą, pozostaje wciąż bez odpowiedzi.

Chcesz sprawdzić swoje siły w przewidywaniu cenami złota albo innych kruszców lub towarów? Sprawdź polecanych brokerów Forex i zacznij spekulację cenami złota już w parę minut.