Giełdy kryptowalut bez weryfikacji są coraz rzadziej spotykane, bo większość platform stosuje się do obowiązującego prawa, które nakazuje przeprowadzanie KYC. Niegdyś łatwiej można było anonimowo kupić Bitcoina i pozostałe altcoiny. Dziś handel w ukryciu jest zdecydowanie bardziej utrudniony.
Giełda kryptowalut bez weryfikacji – co to, jak działa?
Giełda bez weryfikacji oznacza możliwość zarejestrowania konta i inwestowania bez podawania danych osobowych, a także przechodzenia procedury KYC (Know Yours Customer). Dzięki temu możesz błyskawicznie otworzyć konto na takiej platformie, a następnie korzystać z oferowanych instrumentów. Do rejestracji zwykle wystarczy podanie adresu e-mail i ustawienie hasła do logowania.
Korzystając z giełd kryptowalut bez weryfikacji musisz zdać sobie sprawę z dużych ograniczeń. Jakich? Jeśli platforma już zezwala na handel bez KYC, to tylko w odniesieniu krypto – krypto. Co to oznacza? To że na taki rachunek możesz wpłacić tylko kryptowaluty i vice versa – wypłaty również realizowane są w cyfrowych walutach. Bez KYC nie zrobisz depozytu w FIAT np. PLN, ani nie wypłacisz środków w tradycyjnej walucie.
Zalety
✅ Anonimowość
✅ Brak weryfikacji – nie musisz robić zdjęcia dokumentu tożsamości/podawać szczegółowych danych
✅ Błyskawiczna rejestracja
Wady
❌ Ograniczenia na koncie
❌ Brak wpłat i wypłat FIAT: PLN, USD, EUR
❌ Płatności tylko w kryptowalutach
Podsumowując:
Jeśli nie posiadasz żadnych kryptowalut np. na wallecie, to nie kupisz anonimowo BTC lub altcoinów. Dlaczego? Dlatego, że bez KYC na giełdzie nie zrobisz wpłaty tradycyjnej waluty, żeby wymienić ją na krypto. Bez weryfikacji giełdy obsługują transakcje tylko w kryptowalutach. A jeśli ty ich nie masz, to najpierw musisz zamienić tradycyjne waluty na krypto. A to bez KYC nie jest dostępne.
Giełda kryptowalut bez KYC – ranking
Giełdy kryptowalut działająca w Europie, a także pozostałych częściach świata w sporej większości stosują się do klauzuli KYC i AML. To chociażby konieczny warunek, aby uzyskać licencję MiCA w państwach Unii Europejskiej. Dlatego anonimowy handel możliwy jest u garstki brokerów, a z czasem pewnie i te platformy zdecydują się wprowadzić procedurę pełnej weryfikacji.
Jeśli chcesz bez KYC przeprowadzić transakcję kryptowalutową to możesz skorzystać z poniższych giełd. Co ważne, platformy te umożliwiają też handel za FIAT, ale wówczas będziesz musiał zdecydować się na weryfikacje tożsamości.
Mexc
- Wpłata krypto: dowolnie
- Wypłata krypto: maksymalnie 10 BTC dziennie
- Rejestracja: adres e-mail, hasło
To giełda, która daje największy dostęp do kryptowalut bez KYC. Na platformie MEXC znajduje się około 3200 altcoinów, do których masz dostęp bez weryfikacji. Konto otworzysz podając tylko adres e-mail i hasło do logowania. Musisz jednak pamiętać, że wpłaty na Mexc dostępne będą tylko w formie kryptowalut. Aby zrobić depozyt w FIAT konieczna jest weryfikacja.

Poza handlem spot Mexc bez KYC udostępnia też rynek futures. To oznacza, że bez weryfikacji skorzystasz też z tradingu na dźwigni.
BingX
- Wpłata krypto: dowolnie
- Wypłata krypto: 50 000 USDT
- Rejestracja: adres e-mail, hasło

Giełda BingX ma nieco bardziej ograniczoną ofertę niż Mexc. Przykład? Na tej giełdzie limit wypłat krypto liczy 50 000 USDT – w Mexc jest on znacznie wyższy. Poza tym – BingX oferuje mniej kryptowalut do handlu (około 550). Co łączy obie te giełdy, to że bez KYC udostępniają też handel na kontraktach futures. Dzięki temu traderzy bez weryfikacji będą mogli korzystać z tradingu na dźwigni krypto/krypto.
Czy można kupić anonimowo kryptowaluty?
Dawniej kryptowaluty na scentralizowanych giełdach takich jak Binance, Bybit czy Bitget można było kupić zdecydowanie łatwiej anonimowo. Dziś jest to niemożliwe, ponieważ platformy te chcą przestrzegać aktualnych norm prawnych. Dlatego została tylko garstka giełd, która jeszcze pozwala na jakikolwiek handel bez KYC.
Patrząc realnie: na giełdach kryptowalutowych nie kupisz już Bitcoina i altcoinów bez KYC. Dlaczego? Dlatego, że wpłaty tradycyjnych walut działają tylko po weryfikacji. Jeśli nie masz żadnych kryptowalut, to najpierw musisz zamienić FIAT na krypto np. stablecoina. A to wymaga zrobienia depozytu tradycyjnej waluty.
Co to jest KYC na giełdach kryptowalut?
Czy weryfikacja tożsamości na giełdach krypto jest aż tak bardzo uciążliwa? Naszym zdaniem: nie. KYC to też ochrona dla użytkowników, którzy dzięki temu mogą dochodzić swoich praw w spornych sytuacjach z giełdą. Inwestując pod zweryfikowanymi danymi osobowymi działasz zgodnie z obowiązującym prawem. W takiej sytuacji na brokerze również ciążą pewne obowiązki i procedury.

KYC sprowadza się do tego, żeby podczas rejestracji wpisać dane osobowe. Jakie to informacje?
- Imię,
- nazwisko,
- PESEL,
- data urodzenia,
- adres zamieszkania,
- numer telefonu.
Poza wprowadzeniem danych – należy je potwierdzić. W tym przypadku giełdy pozwalają na dołączenie zdjęć dokumentu tożsamości np. dowodu osobistego lub nagrania takiego dokumentu kamerą w komputerze/telefonie. Poza tym giełda kryptowalut może poprosić o dodatkową formę weryfikacji. Jaką? Potwierdzenie adresu zamieszkania. W takiej sytuacji można przedstawić m.in. wyciąg z konta bankowego, na którym będą twoje dane, a także adres.
Rejestracja wraz z przejściem pełnego procesu KYC zajmuje około 10 minut. Zwykle giełdy weryfikują tożsamość użytkownika dosłownie chwilę po przesłaniu aplikacji. To pokazuje, że nie trzeba wiele, aby stać się pełnoprawnym klientem – z możliwością realizacji płatności FIAT i krypto.
Czy giełda krypto bez KYC to dobry pomysł?
Korzystając z giełdy krypto bez przejścia weryfikacji musisz zdawać sobie sprawę ze swoich ograniczeń tj. braku płatności we FIAT. Co więcej, w każdej chwili taka platforma może zmienić swoją politykę i wprowadzić obowiązkowe KYC. Wówczas, chcąc dalej handlować, będziesz musiał się zweryfikować. To znana praktyka z przeszłości, bo KYC regularnie wprowadzały poszczególne giełdy m.in. Bitget, u którego wcześniej również można było inwestować bez weryfikacji.
Jeśli giełda, na której masz konto zdecyduje się na weryfikowanie wszystkich użytkowników, to wcześniej otrzymasz taki komunikat. Będziesz mógł wtedy podjąć decyzję, czy zgadzasz się na taką procedurę czy jednak wypłacasz środki i rezygnujesz z usług tej platformy. Zwykle giełdy dają określony czas na wprowadzenie tego rodzaju przepisów.
Ostrzeżenie o potencjalnym zagrożeniu
Handel kryptowalutami podlega wysokiemu ryzyku rynkowemu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na bez wystawienia się na poniesienie straty, nie jest możliwe, dlatego nie jest to odpowiednia forma zarobkowania dla wszystkich inwestorów. Prosimy o ostrożne dokonywanie transakcji. Redakcja naszego serwisu nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty handlowe.
Spodobał Ci się ten artykuł?
Udostępnij na swoim kanale