Za egzotyczną nazwą Zonda Global kryje się BitBay – założona w Polsce, największa giełda kryptowalut wschodniej Europy. Firma obiecuje, że chociaż marka, jak i szata graficzna strony przeszły metamorfozę, system, na którego zasadzie działa platforma, pozostanie bez zmian. Sprawdźmy co oferuje swoim użytkownikom najpopularniejsza giełda tokenów rodem znad Wisły i odpowiedzmy pytanie, czy warto skorzystać z jej usług.
Zonda Global – jak działa?
Założony w 2014 roku BitBay zdołał wdrapać się aż w okolice pierwszej 30-tki rankingu kilkuset największych giełd kryptowalut według serwisu Coinmarketcap (coinmarketcap.com/rankings/exchanges/) (obecnie zajmuje miejsce w okoliach 150 miejsca). Postacią reprezentującą firmę przez długi czas pozostawał jej założyciel – Sylwester Suszek. Przedsiębiorca raczej stronił od wizerunku stereotypowego CEO, często udzielając się w mediach społecznościowych i współtworząc społeczność fanów kryptowalut. Po zmianie nazwy z BitBay na Zonda dowiedzieliśmy się jednak, że Suszek opuścił dotychczas zajmowane stanowisko, a spółka zyskała nowego inwestora w postaci jednej z amerykańskich spółek technologicznych, której nazwy niestety nie podano.
Mimo dość istotnych zmian, zarząd przekonuje, że żadna z nich nie wpłynie w istotny sposób na korzystających z platformy traderów. Z ich perspektywy, jedną z niewielu “nowości” jest nowy regulamin i zasady polityki prywatności. Zgodnie z obietnicą, sam interfejs i mechanizm działania giełdy pozostały za to bez większych zmian.
W dość bogatej ofercie kryptowalut (56) dostępnych na platformie znajdziemy obecnie tak najważniejsze instrumenty, jak Bitcoin, Ethereum czy Ripple, jak i nieco bardziej niszowe tokeny.
Jeśli chodzi o waluty fiducjarne, Zonda pozwala na składanie depozytów w EUR, USD, GBP oraz naturalnie – w złotówkach.
Więcej na temat Bitbay: BitBay (Zonda) – opinie, opis polskiej giełdy kryptowalut. Czy warto tam inwestować?
Jak wygląda rejestracja na giełdzie Zonda Global?
Zonda Global proponuje klientom otwarcie jednego z dwóch rodzajów kont:
- Konto indywidualne – rachunek przeznaczony dla inwestorów detalicznych, którzy zarządzają własnymi środkami
- Konto firmowe – opcja dla tych, którzy obracają firmowymi pieniędzmi. Klientom biznesowym Zonda obiecuje m.in. dodatkowe wsparcie ze strony platformy oraz zmniejszenie limitów wypłat kryptowalut.
Jeśli wstępnie zdecydowaliśmy się na jeden z nich, rozpoczynamy procedurę rejestracji rachunku.
Krok 1
Rejestrację na platformie zaczniemy od otwarcia zakładki “Załóż darmowe konto” na stronie głównej. Następnie, zostaniemy przekierowani do krótkiego formularza, który wymaga od nas podania adresu e-mail oraz akceptacji regulaminu giełdy.
Kolejno, na podany adres powinniśmy dostać specjalny link aktywacyjny. Klikamy go, po czym uzupełniamy kolejne wymagane pola – tworzymy login, ustawiamy nasze nowe hasło oraz wprowadzamy otrzymany kod pin.
Krok 2
By nasz rachunek zyskał pełną funkcjonalność, nie obędzie się bez standardowej procedury weryfikacyjnej. Będziemy potrzebować tutaj ważnego dowodu tożsamości – dowodu osobistego lub paszportu oraz dokumentu, który potwierdzi nasze miejsce zamieszkania. W tym celu sprawdzą się np. wyciągi z kont bankowych czy świeższe rachunki.
Krok 3
Po pozytywnej weryfikacji konta, zyskamy możliwość wpłat i wypłat walut fiducjarnych i ich wymiany na kryptowaluty.
Sprawdź też: eToroX – opinie i opis giełdy kryptowalut od brokera eToro.
Zonda Global – aplikacja mobilna
Aplikacje mobilne giełdy klasycznie znajdziemy na systemach Android i iOS. W sklepie Google Play, ponad tysiąc opinii o aplikacji składa się na relatywnie solidne 3/5 gwiazdek. Według użytkowników, kieszonkowa wersja Zondy niemal nie różni się od swojego poprzednika i nazwa, obok reszty kosmetyki, stanowi jedną z niewielu różnic.
Zonda Pay i kantor fiat
Tym, co odróżnia Zondę od konkurencyjnych i najlepszych giełd kryptowalut jest dodatkowe udostępnienie użytkownikom kantoru walut fiat, osiągalnego dzięki zakładce “Kantor” w menu głównym platformy. Obsługiwane waluty to PLN, GBP, EUR oraz USD.
By móc w pełni korzystać z kantoru i wypłacić wymienione w nim środki, użytkownik musi przejść weryfikację konta na poziomie drugim. Same wypłaty zostaną zrealizowane zaś tylko wtedy, gdy zlecimy je na uprzednio zweryfikowany rachunek bankowy.
Kolejną ciekawą usługą jest stworzona z myślą o klientach biznesowych Zonda Pay, czyli oparta na technologii blockchain bramka, dzięki której możemy odbierać płatności. W ten sposób platforma udostępnia użytkownikowi jeszcze jeden rodzaj rozliczeń, dzięki któremu pieniądze możemy odebrać w kryptowalutach, a następnie – wymienić je na jedną z walut fiat. Zonda proponuje tak rozliczenia ręczne, dokonywane samodzielnie z poziomu odpowiedniego panelu, jak i rozwiązania automatyczne. Ponadto, możemy liczyć na 15 minutowe zabezpieczenie kursu, które uchroni nas przed gwałtownymi wahaniami na rynkach.
Sprawdź też: Binance – informacje i opinie o największej giełdzie kryptowalut
Zonda powered by ZEN
Kolejna ciekawa możliwość wynika z nawiązania współpracy platformy ze spółką ZEN.COM, zajmującą się obsługą płatności internetowych. W związku z tym, użytkownik dostaje możliwość błyskawicznej wpłaty środków na giełdę o dowolnej porze dnia, Zdaniem właścicieli, takie rozwiązanie pomoże klientom lepiej zaadaptować się do realiów ruchliwych rynków kryptowalut, na których szybkość reakcji na wydarzenia może okazać się kluczowa. Połączenie sił obu platform poskutkowało w sumie 24 dodatkowymi metodami depozytów, w tym Apple i Google Pay. Dodatkowy plus wynika z faktu, iż rejestrując się na ZEN.COM z poziomu platformy Zonda Global, możemy liczyć na darmowy rok korzystania z pakietu Gold. By otworzyć konto ZEN przez Zondę, wystarczy wybrać opcję “Zonda powered by ZEN” z zakładki “Produkty” w menu głównym.
Program afiliacyjny w Zonda Global
Pod względem dodatkowych usług, Zonda nie odstaje od konkurencji, dlatego też proponuje klientom udział w programie poleceń. Jeśli mamy znajomych, którzy zdecydują się założyć swoje rachunki, wykorzystując nasz link afiliacyjny, platforma obiecuje, iż zwróci nam aż do 80% pobranej od nich prowizji.
Opłaty i prowizje na platformie
Rejestracja na platformie i prowadzenie rachunku są oczywiście darmowe. Jak większość giełd kryptowalut, Zonda Global zarabia więc na prowizjach transakcyjnych. Klasycznie, spotkamy tutaj prowizje typu Maker i Taker. Ta pierwsza dotyczy transakcji realizowanych za pomocą zleceń oczekujących i w Zonda Global wynosi od 0.17 do 0.30%.
W przypadku transakcji, które zawieramy za pomocą zlecenia rynkowego (Taker), prowizja jest nieco wyższa i waha się w przedziale od 0.25 do 0.43%. Przy tym warto pamiętać, że wysokość pobieranych przez giełdę prowizji zależy m.in. od obrotów generowanych na rachunku użytkownika.
Więcej na temat opłat na stronie zondaglobal.com/pl/legal/zonda-exchange/tabela-oplat
Prowizje od wpłat i wypłat w Zonda Global
Kolejnym rodzajem opłat, z którymi zetkniemy się na platformie są prowizje pobierane od wpłat i wypłat. Jeśli wpłacamy środki w kryptowalutach, w większości, operację przeprowadzimy za darmo. Podobnie będzie, jeśli zdecydujemy się na wpłatę w jednej z walut fiducjarnych za pomocą przelewów bankowych. Opłaty zostaną pobrane jednak w przypadku depozytów składanych za pomocą kart (2.99%).
Prowizje na platformie Zonda dotyczą jednak przede wszystkim wypłat. W przypadku transferu środków z giełdy na naszą kartę płatniczą, opłata wyniesie 2.99% – tak, jak przy wpłatach. Kosztami zostaną obarczone także przelewy bankowe.
Zonda Global – opinie
Zapewnienia firmy o niezmienności modelu biznesowego mogą martwić, jeśli spojrzymy na sytuację przez pryzmat ocen, które dotychczas pojawiały się w sieci. Jeszcze jako BitBay, Zonda nie cieszyła się najlepszą opinią. Wśród najpoważniejszych zarzutów znalazły się problemy z wypłatą środków. Dodatkowy kłopot miał stanowić jednoczesny, utrudniony kontakt z obsługą klienta. Kolejnym z wymienianych przez użytkowników minusów jest rzekoma rozbieżność między kursami kryptowalut na platformie a tymi, które możemy spotkać na większych giełdach. Z drugiej strony, platforma zachęca odpowiednimi regulacjami, przejrzystym interfejsem oraz dodatkowymi funkcjami – bramką płatniczą Zonda Pay i kantorem, który pozwala na wymianę walut fiat.
Ostrzeżenie o potencjalnym zagrożeniu
Handel kryptowalutami podlega wysokiemu ryzyku rynkowemu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na bez wystawienia się na poniesienie straty, nie jest możliwe, dlatego nie jest to odpowiednia forma zarobkowania dla wszystkich inwestorów. Prosimy o ostrożne dokonywanie transakcji. Redakcja naszego serwisu nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty handlowe.
Spodobał Ci się ten artykuł?
Udostępnij na swoim kanale