Polskie rezerwy walutowe 2018

 

Aktywa walutowe to podstawa stabilnej i bezpiecznej gospodarki. Kto odpowiada za ich poziom w Polsce? Ile do tej pory Polska ich zgromadziła? Jaki procent z nich stanowi złoto? Gdzie jest przechowywane Polskie złoto?

 

Za definicją z Wikipedii, rezerwy walutowe to:

 

„płynne aktywa zagraniczne, które są kontrolowane i posiadane przez krajowy bank centralny (np. zagraniczne waluty zdeponowane w banku centralnym). Do funkcji rezerw walutowych należy m.in. zabezpieczenie operacji wyrównujących bilans płatniczy kraju, gwarantowanie wymienialności pieniądza krajowego oraz umożliwienie interwencji na rynku walutowym” .

 

W Polsce odpowiedzialne za te aktywa jest Narodowy Bank Polski.

 

Ile wynoszą aktywa rezerwowe Polski?

Z ogłoszonych danych przez NBP na koniec sierpnia 2018, posiadamy 416 898.5 mln zł. Rozbijając to na poszczególne składniki, otrzymujemy:

 

Złoto monetarne: 16 039.0 mln zł

SDR (waluta bezgotówkowa): 1 533.2 mln zł

Transza rezerwowa w MFW: 2 398.7 mln zł

Należności w walutach wymienialnych: – 396 927.6 mln zł

 

Z ciekawostek, przeliczając kwotę naszych rezerw na amerykańskie dolary, to wynoszą one ok. 112 miliardów dolarów. To tyle samo co majątek najbogatszego człowieka świata, Jeffa Bezosa, w rankingu Forbesa za rok 2018 – 112 mld!

Polskie rezerwy złota

W ostatnich dniach dziennik Financial Times przyniósł nie lada sensację. Otóż, FT, powołując się na swoje źródła, poinformował, że NBP zakupiło w lipcu i sierpniu ponad 9 ton złota. Nie było by w tym nic specjalnego, gdyby nie fakt, że ostatni zakup złota przez nasz kraj miał miejsce 18 lat temu! Wracając do tych transakcji, to szacunkowa wartość jej wyniosła 1.4 mld złotych (ok. 328 mln euro). Jeżeli potwierdzą się te informacje, bo póki co NBP nabrało wody w usta a propo tych doniesień, to Polska przesunie się na 33 miejsce na liście krajów z największymi rezerwami złota na świecie z ilością 112.3 ton żółtego kruszcu.

 

Zdecydowana większość z niego (nie)stety znajduje się zagranicą w Bank of England – 98 ton. Tłumacząc tę decyzję NBP, niezwykle wrażliwą w obliczu Brexit-u, kieruje się przede wszystkim kwestiami praktycznymi. To właśnie w Londynie oraz Nowym Jorku, znajdują się główne centra handlowe tym surowcem. Dzięki temu możliwości inwestowania i obrotem złotem są zdecydowanie większe i tańsze niż gdyby je przechowywać w Polsce. Jednocześnie pytanie, dlaczego ponad 95% swoich rezerw mamy ulokowane za granicą, pozostaje wciąż bez odpowiedzi.

Chcesz sprawdzić swoje siły w przewidywaniu cenami złota albo innych kruszców lub towarów? Sprawdź polecanych brokerów Forex i zacznij spekulację cenami złota już w parę minut.

Polskie rezerwy walutowe 2018

4.6 (92.5%) 8 votes