Kraken – wszystko co musisz wiedzieć

Kraken

Inwestuj rozsądnie
Ostrzeżenie o ryzyku: Handel kryptowalutami podlega wysokiemu ryzyku rynkowemu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego handel może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Prosimy o ostrożne dokonywanie transakcji. Kraken nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty handlowe.

Kraken to amerykańska giełda krypto, z której mogą korzystać polscy inwestorzy. To globalna platforma dostępna w ponad 200 państwach. Posiadając konto na Kraken wymienisz tradycyjne waluty na krypto, a poza tym skorzystasz z tradingu na dźwigni czy stakingu.

Dlaczego warto?

✔️ Giełda funkcjonuje od 2011 roku

✔️ Platforma wywodząca się z USA

✔️ Dostęp do setek altcoinów

✔️ Pozostałe funkcje: staking, NFT

🗨️ Opinia eksperta:

Jeśli szukasz giełdy pierwszego wyboru, to lepiej otwórz konto w Binance, Zonda Crypto czy Bybit. To brokerzy, którzy są lepiej dostosowani do klientów z Polski. Kraken możesz rozpatrzyć w sytuacji, gdy chcesz posiadać więcej niż jeden rachunek na platformie krypto np. żeby móc inwestować w pojedyncze coiny, które pojawiają się na tej giełdzie.

Na platformę Kraken nie wpłacisz bezpośrednio PLN. A to oznacza, że możesz inwestować za pośrednictwem takich walut jak EUR, USD czy GBP. To nieco utrudnia sprawę tym inwestorom, którzy dysponują tylko polskim Złotym. Co więcej, support Kraken nie odpowiada w polskim języku. To małe przykłady, które pokazują, że dla tego brokera nasz rynek nie jest wyjątkowo istotny.

Zalety

 • W ofercie podstawowe kryptowaluty, ale też niszowe projekty
 • Tanie płatności w euro
 • Trading na dźwigni
 • Staking kilkudziesięciu tokenów

Wady

 • Brak płatności w polskiej walucie
 • Support nie komunikuje się po polsku
 • Wysokie prowizje od płatności w USD

Rejestracja konta w Kraken

Konto realKonto demo
TAK (konieczna weryfikacja)NIE

Kraken to giełda przestrzegająca zasad dotyczących KYC i AML. Dlatego, żeby kupić kryptowaluty – musisz najpierw zweryfikować swoją tożsamość. Nie wystarczy tylko rejestracja, czyli uzupełnienie formularza na stronie brokera. Dodatkowo jesteś zobligowany do przesłania zdjęć dowodu osobistego i selfie. Wszystko po to, by giełda mogła dopełnić wszelkich formalności.

Kraken rejestracja

Jak otworzyć konto w Kraken?

 1. Kliknij w nasz link, a zostaniesz przekierowany do rejestracji
 2. Wpisz adres e-mail, hasło do logowania i wybierz kraj, z którego pochodzisz
 3. Dokończ rejestrację wprowadzając bardziej szczegółowe dane: imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania

Najważniejszym elementem rejestracji jest procedura KYC. W tym celu zrób zdjęcia (obustronne) dowodu osobistego, a następnie dołącz je w kokpicie brokera. Poza tym zgodnie z komunikatami brokera – wykonaj selfie, tak żeby broker mógł je porównać ze zdjęciami na dokumencie tożsamości.

Jeśli wszystko wykonasz prawidłowo, to tego samego dnia powinieneś otrzymać komunikat o prawidłowej weryfikacji. Co dalej? Dostęp do swojego konta na Kraken możesz zabezpieczyć poprzez dwustopniowe logowanie m.in. przy użyciu aplikacji Google Authenticator lub klucza sprzętowego YubiKey.

Wpłaty i wypłaty

Kraken obsługuje trzy podstawowe waluty FIAT:

 • USD
 • EUR
 • GBP

Z polskiej perspektywy brakuje PLN. Mamy jednak sposób, jak wpłacić środki na Kraken – bez ich wymiany na USD czy EUR. 

Wystarczy, że skorzystasz z Binance i tam zrobisz przelew PLN (poprzez aplikację ZEN), a następnie wymienisz je na stablecoina USDT lub USDC. Co dalej? Możesz te środki (stablecoiny) wysłać m.in. na giełdę Kraken. W ten sposób bez przewalutowania PLN – doładujesz saldo na giełdzie Kraken.

Kraken obsługuje też bezpośrednie płatności w tradycyjnych walutach. W tym przypadku najlepiej wychodzi przelew bankowy w EUR, bo do niego nie jest naliczana prowizja. Dla porównania wpłata w USD to 3 dolary prowizji.

👉 Metody wpłaty:

 • Przelew bankowy – bez prowizji, jeśli EUR
 • VISA/Mastercard – prowizja 3.75%

Co ciekawe, Kraken pobiera jeszcze wyższe opłaty za wypłaty w USD. Jeśli zlecisz przelew wychodzący w dolarach, to minimalna transakcja liczy 100 USD, a prowizja za transfer wynosi 13 USD! 

Wypłata w euro kosztuje 1 EUR.

Opłaty

Rejestracja i obsługa konta w Kraken jest darmowa. Możesz dowolnie przechowywać krypto na tej giełdzie i nawet jeśli nie wykonasz przez dłuższy czas żadnej transakcji, to broker nie obciąży cię prowizją.

W Kraken jest sposób na darmową wpłatę (przelew bankowy w EUR). Wypłata z kolei zawsze wiąże się z prowizją – minimalna liczy 1 EUR.

👉 Wykaz głównych opłat w Kraken:

Opłata
RejestracjaDarmowa
Utrzymanie kontaDarmowe
WpłatyDarmowa (EUR)
Wypłaty1 EUR/3 USD
Maker/taker0.2%/0.2%

Handlując na Kraken, a więc kupując i sprzedając kryptowaluty – musisz liczyć się z ukrytą prowizją maker/taker. Ta w podstawowej wersji wynosi 0.2% od transakcji. Dla porównania: w Binance opłata od giełdowych zleceń liczy 0.1%.

Oferta Kraken

Dzięki Kraken możesz uzyskać długoterminową ekspozycję na rynku kryptowalut. U tego brokera znajdziesz ponad 200 coinów – możesz je przechowywać bezpośrednio na rachunku lub za pośrednictwem zdecentralizowanego walletu. Poza tym Kraken umożliwia odbieranie zysków od posiadanych assetów w ramach stakingu wybranych kryptowalut.

kraken giełda

Na platformie Kraken krypto kupisz poprzez zlecenie giełdowe lub konwersję środków. Jeśli trading nie jest ci obcy, to również masz możliwość gry na dźwigni na ponad 100 parach. Lewar jednak powinien być wykorzystywany tylko przez doświadczonych traderów, bo to bardzo ryzykowny sposób inwestowania.

🔎 Twoje możliwości na Kraken:

 • Kupno/sprzedaż kryptowalut na saldzie spot
 • Trading (kontrakty futures)
 • Staking
 • Handel NFT

Kryptowaluty

Posiadając konto w Kraken możesz być pewny, że nie ominie cię żaden głośny listing kryptowaluty. Co prawda, nie jest to platforma, która wprowadza nowe coiny tak szybko jak Bybit i Kucoin, ale zwykle Kraken szybko reaguje na rynkową sytuacje. Dzięki czemu nie będziesz musiał długo czekać na projekt, o którym jest głośno w świecie krypto.

kryptowaluty kraken

Poza Bitcoinem Kraken dysponuje pokaźnym portfolio altcoinów. Część z nich możesz stakować, by generować pasywne zyski. W ramach stakingu możesz zarabiać na:

 • ALGO
 • ADA
 • ETH
 • TIA
 • DYM
 • Matic
 • Sei
 • SOL
 • USDT
 • USDC

🗨️ Komentarz eksperta:

Jeśli szukasz kryptowalut z bardzo niskim marketcap, to na giełdzie Kraken takich nie znajdziesz. Ale jeśli celujesz w kryptowaluty z TOP 300, to większość z nich jest w ofercie tego brokera. Dzięki temu możesz dywersyfikować swój portfel pomiędzy fundamentalne kryptowaluty jak BTC, ETH, SOL i LINK, a także szukać zysku na mniej znanych projektach.

Co ważne, to że Kraken pozwala na inne formy inwestowania. W tym przypadku mowa o stakingu i NFT. Dobrze mieć wszystko pod ręką, a dzięki Kraken możesz mieć rynek Web 3.0 w jednym miejscu.

👉 Kryptowaluty na Kraken:

Liczba+220
Bitcoin & EthereumTak
PozostałeBNB, SOL, ADA, AVAX, ARB, OP, Pyth, LINK, TAO, PEPE, KAS, TIA, 
StablecoinyUSDT, USDC, FDUSD, DAI, TUSD

Platforma tradingowa

Dla ułatwienia transakcji Kraken udostępnia dwa rodzaje platformy: podstawową i pro. 

kraken platforma

Jeśli chcesz kupić krypto bez głębszej analizy, to na początku łatwiej odnajdziesz się w pierwszym interfejsie. Natomiast, dla bardziej wymagających traderów – polecamy wersję pro. W obu przypadkach nie musisz nic instalować na swój komputer – dostęp do obu platform uzyskujesz w ramach konta na Kraken.com.

Kraken generuje wykresy od Trading View. Dzięki temu na każdym tokenie możesz przeprowadzić analizę techniczną. W tym celu masz do dyspozycji kilkadziesiąt oscylatorów, miarkę, narzędzia do rysowania i modyfikacje interwału.

kraken platforma

Jeśli chodzi o zlecenia giełdowe, to w Kraken ustawiasz alerty cenowe, automatyczne zamknięcie/otwarcie pozycji, a także bota tradingowego, który za ciebie będzie realizował strategię kupowania/sprzedawania krypto (zgodnie z wprowadzonymi parametrami).

Handlować krypto możesz też za pośrednictwem aplikacji mobilnej dostępnej na iOS i Android.

Obsługa klienta

Strona internetowa, jak i aplikacja giełdowa nie jest tłumaczona na język polski. Co więcej, support również nie komunikuje się w naszym języku. W razie pytań – możesz zgłosić się do obsługi klienta m.in. po angielsku. Do twojej dyspozycji przez całą dobę jest czat na żywo i poczta e-mail.

Formy kontaktu:

 • Czat na żywo
 • E-mail

Według naszych obserwacji – bardzo ciężko wygląda komunikacja z tym brokerem przez live chat. Dlaczego? Dlatego, że rozmowa jest obsługiwana przez AI. To wiąże się się z częstym odesłaniem do artykułów, które w zamyśle mają wyjaśnić powstały problem. Naszym zdaniem lepiej od razu jest napisać wiadomość na pocztę e-mail. Tam odpowiedzi są zdecydowanie konkretniejsze.

Informacje o brokerze

Stronakraken.com
SiedzibaSan Francisco
Rok założenia2011 r.
AplikacjaiOS, Android
WalutyUSD, EUR, GBP
Ochrona przed ujemnym saldemTAK
Kryptowaluty+220
NFTTAK
Polski supportNIE

Kraken to giełda z USA, choć platforma ta posiada też oddziały w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Australii. Główna siedziba brokera mieści się w San Francisco.

To starsza giełda niż Coinbase, Binance i Bybit. Kraken jest na rynku od 2011 roku. A przypomnijmy: Bitcoin powstał w 2009 roku. To że Kraken funkcjonuje niemalże od początku handlowania BTC pokazuje, że giełda ta jest bardzo wiarygodna.

Kraken sponsoruje zespół Formuły 1, Williams Racing.

Opinie

Jak ktoś chce wychodzić z krypto do euro, to w Kraken jest dobra opcja, bo wypłaty na konto są z bardzo niską prowizją. Poza tym moim zdaniem lepiej jest handlować na Binance, bo platforma ta ma w ofercie więcej tokenów – LordTrader.

Posiadam konto na Kraken, ale nie robię tam większych transakcji, ponieważ nie można wpłacić PLN. Czasami tylko przelewam tam stable, żeby złapać jakiegoś coina, którego nie ma na Zonda Crypto – Xabi.

Jestem nowicjuszem i jak zobaczyłem, że Kraken nie jest tłumaczony ani że nie ma polskiej waluty, to od razu zrezygnowałem z tej giełdy. W Binance jest PLN, a giełda ta ma też support po polsku – Florentino.

Niby giełda z USA, a ja nie rozumiem dlaczego są takie wysokie opłaty za depozyty i wypłaty dolarów? Bez sensu – TheOne.

Co warto wiedzieć o Kraken?

💡 Amerykańska giełda działająca na całym świecie

💡 Platforma umożliwiająca handel spot, kontrakty futures i staking

💡 Z giełdy skorzystało ponad 10 milionów klientów

💡 Broker nie jest tłumaczony na język polski

Ostrzeżenie o potencjalnym zagrożeniu

Handel kryptowalutami podlega wysokiemu ryzyku rynkowemu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na bez wystawienia się na poniesienie straty, nie jest możliwe, dlatego nie jest to odpowiednia forma zarobkowania dla wszystkich inwestorów. Prosimy o ostrożne dokonywanie transakcji. Redakcja naszego serwisu nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty handlowe.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Zagłosuj pierwszy

Udostępnij na swoim kanale

Kraken

Inwestuj rozsądnie
Ostrzeżenie o ryzyku: Handel kryptowalutami podlega wysokiemu ryzyku rynkowemu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego handel może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Prosimy o ostrożne dokonywanie transakcji. Kraken nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty handlowe.